Dzisiaj chcę zapisać mój sposób układania kostki Rubika.
Pierwszy krok to ustalenie która ścianka będzie u góry.
Oczywiście może być każda ale musimy
wybrać i podczas układania cały czas o tym pamiętać. Niech to będzie np. zielony
zdj. 1
Teraz muszę ułożyć ”krzyż” z tego samego koloru .Do ułożenia „krzyża” zwracam uwagę na sześcianiki środkowe.
zdj. 2
Oczywiście ułożenie za każdym razem może być inne. To nie ma znaczenia, bo za chwilę i tak poruszając kostką zmienimy ich położenie. Wybieramy ten, który w najłatwiejszy sposób można przesunąć na górną ściankę. U mnie jest to 2.
zdj.3Od tego momentu możemy obracać, przesuwać całą kostką , pojedyncze poziomy lub ścianami ale zawsze pamiętając, że sześcianik nr2 musi być na ściance zielonej i pomarańczowej. Dobrze jest też zapamiętać kolor ścianek sąsiednich.
zdj. 6
O kolorze ścianki decyduje środkowy kwadracik.Wracamy do układania. Musimy poszukać pozostałe sześcianiki które były oznaczone 1, 3 i 4. Jeden z nich widzę(zd.6) jest na dole. Gdybym nie miała innego wyjścia to zabrałabym się za niego, ale warto obejrzeć kostkę , może znajdę łatwiejsze położenie zielonego sześcianiku.
zd.7Znalazłam na poziomie drugim dwa z mich . Będę musiała obrócić ku górze jedną z zewnętrznych ścianek . Obracając ścianką po lewej stronie usunęłabym zielony kwadracik który jest już w dobrym miejscu . Zatem obrót LZŚ odpada. Może wiec PZŚ. Może, ale wiemy że ważny jest kolor drugiego kwadracika na sześcianiku.
zdj.8
Zajmę się sześcianikiem na PZŚ- zielono żółty.
. Gdybym od razu chciała za pomocą obrotu PZŚ do góry , to owszem zielony kwadracik byłby na swojej ściance(*) ale żółty znalazł by się na czerwonej (+) a tam go nie chcemy. Można by było ruszyć ku górze LZŚ. Na pewno już wiecie ,że to żółty kwadracik znalazłby się na ściance zielonej.
Jednym słowem trzeba zmienić położenie sześcianiku (1).On musi się znaleźć po drugiej stronie żółtej ścianki. Otrzymamy to obracając 2i 3 poziomem w lewo. Można tylko 2, ale mi jest wygodniej gdy trzymam górę a obracam 2 i 3 poziom .
zdj.9
Teraz rozważając analogicznie jak wyżej, obracając PZŚ do góry mamy.
zdj. 10
Sześcianik (1) jest na swoim miejscu ale nie zgadzają się ścianki .Wystarczy wrócić poziomem 2i3 w prawą stronę. Za każdym razem sprawdzamy kolor bocznych ścian.
zdj. 11
Na zdjęciu 11 widać dwa potrzebne nam sześciany. Najpierw zajmę się tym z drugiego poziomu ponieważ sposób postępowania będzie prawie identyczny do poprzedniego.
Oznaczmy go (3).Wiemy już, że ważny jest też kolor drugiego kwadracika. U mnie jest czerwony. Obróciłam tak całą kostkę ,żeby widzieć zarówno (3) jak i ściankę czerwoną. Cały czas pamiętam ,że o kolorze ścianki decyduje środkowy kwadracik.
zdj.12
Sześcianik (3) jest na ściance żółtej. Mogę obrócić drugi poziom w prawo jeden lub dwa razy.(3)znajdzie się za każdym razem na ściance czerwonej, tam gdzie * lub +.
zdj.13Niech was nie zmyli pomarańczowy kwadracik @. My wiemy ,że jest to miejsce czerwonej ściany. Zatem obracając do góry LZŚ (3)znajdzie się na odpowiednim miejscu.
Wystarczy obrócić drugim poziomem w lewo, żeby zgadzał się kolor bocznej ściany.
Pozostał nam ostatni sześcianik i będzie gotowy krzyż.
(4) leży zupełnie inaczej niż trzy pozostałe. Najlepiej obrócić środkową cześć do góry i (4)znajdzie się na swoim miejscu. Tak, ale co zrobić żeby nie zniszczyć już ułożonych zielonych kwadracików.?
Trzeba je ochronić. Uciec na jedną lub drugą stronę.
Uciekłam w lewo obracając dwa ostanie rzędy i wprowadzę obrotem środkowej części w górę (4 )na odpowiednie miejsce.
Wprowadzam z powrotem ochraniane zielone kwadraciki. Obracając dwa ostanie rzędy tym razem w prawą stronę.
Nie zgadzają się jeszcze kolory bocznych ścian. Obracamy środkową poziomą częścią, żeby dopasować.W sześcianiku (5)trzecia niewidoczna ścianka ma kolor żółty, dlatego musi się znaleźć (*).
Nie będziemy ją tam wprowadzać tylko po nią zejdziemy lewą zewnętrzną ścianą. Żeby nie zmienić położenia (5) trzeba ją ochronić. Obracam najniższym poziomem w prawo.
Obracając w dół LZŚ schodzimy po (5) .Obracamy LZŚ do góry zabierając ze sobą (5).
Podczas układania kostki wiele czynności się powtarza. Tak właśnie jest w tym momencie.Szukamy na najniższym poziomie sześcianiku z zielonym kolorem. i układamy go pod właściwym górnym rogiem.
Ochraniam (6).- obrót w prawo najniższym poziomem.Schodzę po (6)- obrót w dół tylną ścianką.(6) się cofa- obród w lewo najniższym poziomem.Zabieramy( 6)do góry- obrót LZŚ do góry.
W dolnym rogu mamy następny narożny sześcian z zielonym kwadratem (7)
Czynności :.
-układamy pod właściwym górnym rogiem
-Ochraniamy
-Schodzimy po nią
-(7) się cofa
-zabieramy (7) do góry.
Postępując dokładnie tak samo z ostatnim narożnikiem, ułożymy prawidłowo górną ściankę.
Na tym zakończymy. Myślę, że jak na pierwszy raz to dużo.
Jeżeli ktoś naprawdę chce się nauczyć szybkiego układania kostki to musi ćwiczyć. Wiem z doświadczenia ,ze wiele osób potrafi ułożyć jedną ściankę, ale najczęściej bez uwzględniania koloru ścianek bocznych. A może ktoś ma własny sposób na ułożenie jednej ścianki a chce się nauczyć dalej to zapraszam do następnego posty.
Teraz tylko kupić kostkę i się uczyć
OdpowiedzUsuń